Pracownia USG
PRACOWNIA USG ŻYWIEC
Ultrasonografia stanowi podstawowe oraz nieinwazyjne (a co ważne - bezbolesne) badanie, które jest niezbędnym dla prawidłowej diagnostyki chorób zarówno tkanek jak i naczyń oraz narządów wewnętrznych czlowieka. Badania ultradźwiękami są bezpieczne dla zdrowia pacjenta i mogą być przeprowadzone nawet u kobiet w ciąży (bez wpływu na stan zdrowia płodu/dziecka). Nowoczesne aparaty ultrasonograficze pozwalają na uzyskanie wiarygodnego obrazu wybranych narządów wewnętrznych badanego pacjenta.
Pracownia USG Centrum Medycznego Gwinner świadczy usługi w zakresie:
- badań ultrasonograficznych USG jamy brzusznej
- badań ultrasonograficznych prostaty przez powłoki brzuszne
- badań ultrasonograficznych tarczycy
- badań ultrasonograficznych szyi
- badań ultrasonograficznych węzłów chłonnych
- badań ultrasonograficznych jąder
- badań ultrasonograficznych piersi
- badań ultrasonograficznych ślinianek
- badań ultrasonograficznych w profilaktyce nowotworów
Badania USG są bardzo pomocne w aspekcie profilaktyki różnego rodzaju nowotworów (a tym takich jak rak piersi). Sonomammografia (USG piersi) jest bezbolesnym oraz nieinwazyjnym badaniem, stanowiacym uzupełnienie dla mammografii oraz pozwalającym na dokładne określenie wielkość zmian chorobowych, znajdujących się w gruczołach piersiowych. Regularne poddawanie się wykonywaniu badań USG piersi (dotyczy kobiety w w ieku od 30 do 50 lat - profilaktycznie raz w roku) a połączone z samobadaniem oraz z mammografią ( dotyczy kobiet w wieku 50+ lat – zaleca się wykonywanie badań co 2 lata) – jest niezbędnym elementem w profilaktyce nowotworów piersi, pozwalającym na wczesne wykrywanie oraz wdrożenie leczenia zmian chorobowych.
WYPOSAŻENIE W SPRZĘT:
Najnowszy aparat LOGIQ P6 firmy GE, rok prod. 2019
PRZYGOTOWANIE PACJENTA DO BADANIA USG JAMY BRZUSZNEJ:
Najistotniejszą przeszkodą w prawidłowej ocenie narządów jamy brzusznej jest zaleganie treści pokarmowej i gazu w żołądku, dwunastnicy i jelitach. Badanie należy wykonywać na czczo, co najmniej 6 godzin przed badaniem nie można nic jeść, dopuszcza się picie niewielkiej ilości niegazowanej wody, małymi porcjami starając się przy tym unikać nadmiernego połykania powietrza.
W dniu badania nie wolno pić kawy, ani mleka, nie należy też żuć gumy ani palić papierosów.
Pacjenci przyjmujący leki– powinni leki przyjąć zgodnie z zaleceniem lekarza, popijając je niegazowaną wodą, nie później jednak, niż 1 godzinę przed badaniem. W godzinach popołudniowych/wieczornych w dzień poprzedzający badanie należy unikać pokarmów i płynów wzdymających, napojów gazowanych, jogurtów, itp.
Pacjenci z tendencją do wzdęć – poza w/w zaleceniami, powinni zachować lekkostrawną dietę już dwa dni przed badaniem.
W dniu poprzedzającym badanie należy przyjmować Simetigast Forte 1 kapsułkę wieczorem i 1 kapsułkę rano w dniu badania lub Espumisan 3 x dziennie po 3 do 4 kapsułek (środek odgazowujący – dostępny w aptece bez recepty).
PRZYGOTOWANIE PACJENTA DO BADANIA USG PROSTATY:
Badanie obejmuje ocenę pęcherza moczowego, ogólną ocenę prostaty (gruczołu krokowego), oraz ocenę zalegania moczu po opróżnieniu pęcherza.
Warunkiem koniecznym do zbadania prostaty przez powłoki brzuszne, jest możliwie maksymalne wypełnienie pęcherza. W przeciwnym wypadku gazy w końcowym odcinku jelit, uniemożliwiają dostęp fali ultradźwiękowej do tego gruczołu.
Aby pęcherz moczowy był prawidłowo wypełniony, należy ponad godzinę przed wyznaczonym terminem badania wypić 1 do 1,5 litra niegazowanych płynów i nie oddawać moczu. Po pierwszej części badania pacjent wychodzi do łazienki i wraca do gabinetu w celu pomiaru ilości moczu pozostałej w pęcherzu.
Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy, lub wyniki innych badań – dotyczących tego problemu.
W wyjątkowych przypadkach można odstąpić od tej zalecanej procedury, ale wówczas na badanie należy przybyć 1,5 godziny wcześniej lub nawet poprzedniego dnia, aby ustalić z lekarzem indywidualne warunki przygotowania.
Usługi świadczone w poradni są odpłatne lub w ramach posiadanych abonamentów medycznych.